Klasická relaxačná masáž


Klasická

relaxačná masáž



Klasická relaxačná masáž je základom všetkých masáží, aktivuje celkový krvný a lymfatický obeh, ktorý následne zlepšuje okysličenie organizmu a odbúranie škodlivých látok z tela. Zlepšuje prekrvenie pokožky, podkožia a svalov, pomáha uvoľňovať stuhnuté a bolestivé svaly a podieľa sa na lepšom vyplavovaní odpadových látok z organizmu.

Zjednodušene povedané, vďaka pravidelnej klasickej masáži sa pokožka na vašom tele môže stať pružnejšou a môžete predísť bolestiam, ktoré bývajú dôsledkom stuhnutého svalstva - napríklad v oblasti šije, medzi lopatkami a v krížoch. Pomáha aj pri rekonvalescencii svalov a kĺbov po dlhom znehybnení v dôsledku zlomeniny alebo iného zranenia. Okrem toho dotyk ako taký pomáha zbavovať sa vnútorného napätia.

Pri masáži ide o ručnú stimuláciu cielených mechanických podnetov, tzv. hmatov, ktoré obsahujú nielen úkony hnetacie (trenie, vytieranie, roztieranie a hnetenie), ale aj úkony nárazové (tepanie a chvenie).


Zdravotné a relaxačné účinky masáže:

  • Podporuje vyprázdňovanie povrchových žíl, lymfatických ciev, sekréciu potných žliaz, normalizáciu kožného napätia;

  • Zlepšuje prekrvenie masírovanej oblasti, vstrebávanie opuchov či výronov, relaxuje či tonizuje svaly (podľa zamerania hmatov), zlepšuje výživu tkaniva a zmierňuje bolesť;

  • Zlepšuje cirkuláciu, prináša čerstvý kyslík do telesných tkanív, čo napomáha odbúraniu odpadových látok;

  • Urýchľuje liečenie po zraneniach a podporuje zotavenie z chorôb.

  • Má celkové účinky na organizmus, ktoré môžu byť upokojujúce (ak masáž postupuje od srdca ku končatinám) alebo povzbudzujúce (ak masér začína končatinami a postupuje smerom k srdcu).


Indikácie:

Masáž sa odporúča prakticky každému, kto nemá niektoré z kontraindikovaných ochorení.

Slúži na uvoľnenie stuhnutého svalstva, bolestivé kontraktúry (skrátenie svalu a väzív), je vhodná aj ako príprava na liečebný telocvik. Okrem toho sa odporúča aj pri rekonvalescencii po ťažkých chorobách, pri chronických reumatických ochoreniach, pri hemiplegii a paraplegii, pri niektorých úrazoch a operáciách, pretože urýchľuje vstrebávanie výronov krvi a hojenia rán, pri ochoreniach pohybového aparátu.



Kontraindikácie:

Masáž nie je vhodná pri horúčkovitých, akútnych zápalových a infekčných ochoreniach, alebo pri podozrení na tieto ochorenia.

Neodporúča sa pri stave mimoriadnej únavy alebo vyčerpania, nádorových ochoreniach (len so súhlasom ošetrujúceho lekára), pri krvácavých ochoreniach, pokročilej ateroskoleróze, pokročilej osteoporóze, ochoreniach žlčníka a močových ciest. Masáž nie je vhodná ani pri pooperačných stavoch v dutine brušnej a hrudníku či pri varixoch dolných končatín.

Pacienti s ochoreniami chrbtice, predovšetkým krčného alebo bedrového úseku by mali vhodnosť klasickej masáže konzultovať s lekárom. V ich vlastnom záujme je však vhodné ešte pred masážou informovať maséra, ak trpíte nejakým chronickým ochorením. Hoci by aj nešlo o kontraindikované ochorenie, masér môže masáž prispôsobiť vášmu zdravotnému stavu.